Sieťotlač Vol.2

1

Leto máme v plnom prúde a preto sme si pre vás pripravili ďalší žurnál o sieťotlači, ktorý môžete aplikovať aj na tričko. Krásne počasie a dovolenková atmosféra láka k noseniu farebnejších a pestrejších farieb. Preto si predstavíme dva zaujímavé sieťotlačové postupy ktorými si môžete spestriť šatník.

Ako si vytvoriť sito a šablónu sa dočítate v našom staršom návode tu: https://pokoloko.sk/ako-na-sietotlac/

Budeme potrebovať:

  • farby na potlač
  • sito
  • stierku
  • textil alebo tričko, ktoré chceme potlačiť

Dúhovaný vzor (dúhovanie)

1

Pri dúhovaní je veľmi dôležité, aby ste si správne nachystali farby na sito. Farby by mali byť neďaleko seba, môžu sa trošku prekrývať ale nie moc, aby sa vám úplne nezmiešali a nevznikol nepekný odtieň. Je dobré, aby farby mali rovnakú konzistenciu. Ak by ste zmiešali redšiu a hustejšiu farbu, pri potláčaní by cez sito prešlo viac redšej farby a hustejšia by zas mohla spôsobiť nedotlač.

2

Stierkou prechádzajte cez farby vpred a vzad (mimo vzoru), aby sa vám jednotlivé farby navzájom spojili. Musíte mať stále na pamäti aby ste neotáčali stierku! Farby by sa zmiešali a dúhová potlač by sa pokazila.

2

Keď máme farbu nachystanú, môžeme potláčať.

4

Ak si nie ste istí ako vám to pôjde alebo ako bude výsledok vyzerať, vytvorte si ako my farebné vzorky na kúsky pokusných látok..

5

Keď nadobudnete istotu a vymyslíte si farebnú kombináciu podľa svojho gusta, môžete začať potláčať tričko. Dovnútra trička vložte drevenú dosku alebo kartón, aby sa vzor nepretlačil na druhú stranu. Ak nemáte niekoho, kto by vám mohol pridržať pri potláčaní sito, chyťte si ho za rám (pri väčších rámoch lepšiu stabilitu získate, ak budete rukou tlačiť priamo na sieťovinu). Tričko potlačíme, vyfénujeme a farbu zafixujeme podľa potreby.

6

Vrstvenie

V druhom postupe použijeme tiež techniku dúhovania, ale vzor bude vytvorený z dvoch vrstiev, ktoré sa dopĺňajú a vytvárajú komplikovanejší vzor. Ak si opäť nie ste istí, vytvorte si najskôr vzorku na kus látky.

7

Najprv si vyrobíme vzor, ktorý pozostáva z výplne a obrysov. Dôležité ale je, aby obrys bol rovnako veľký, ako výplň (tzv. vnútorný obrys). Pre kontrolu môžete prekryť vytlačené fólie, pred tým, ako vzor prenesieme na sito.

8

Ako prvá sa potláča výplň vzoru. Pozor, aby sa potláčaný materiál nenatiahol (neskôr by nebolo možné, napasovať druhú vrstvu potlače). Vzor poriadne vysušíme.

11

Teraz prídu na rad obrysy. Pri potláčaní obrysov je potrebné, aby ste sito s obrysmi presne vycentrovali. Ak vám nemá kto podržať sito v tejto pozícii, pridržte si ho sami (každý malý pohyb sita vám rovnako ako pri natiahnutí materiálu môže spôsobiť, že obrysy nebudú sedieť).

10

Teraz už stačí len tričko vysušiť, zafixovať a nosiť. Prajeme pekný zvyšok leta! :)

3