Ombré pančuchy

Počuli ste už o ombré pančuchách? Dnes si totiž ukážeme si ako si jedny svojpomocne vyrobiť. A zistíme, že to nie je nič náročné len strávime určitý čas pri sporáku a hrnci. Ak vás táto predstava straší, pridajte si do zoznamu pomôcok stoličku :)

Dnes možno poznáte techniku ombré skôr ako techniku farbenia vlasov. Pôvodne však vznikla ako jedna z možností farbenia textilu. Aby sme ale boli konkrétni, označenie “ombré” používame na označenie pozvoľného prechodu medzi farbami na tkanine alebo priadzi.

1

Potrebné pomôcky:

  • Bavlnené pančuchy
  • Farba na textil
  • Varecha (palica, valec) s dĺžkou väčšou ako priemer hrnca
  • Starý hrniec
  • Špendlíky2

Keď máme všetko nachystané, môžeme sa pustiť do roboty. Pančuchy namotáme rovnomerne na varechu a špendlíkmi pripevníme „závitky“ tak, aby na nej držali.

3

Teraz si v hrnci pripravíme kúpeľ, do ktorého dáme farbu (ak si to konkrétna značka farby vyžaduje, tak aj ďalšie prísady). Zapneme sporák a čakáme. Keď nám farba začne vrieť, stíšime plyn a namočíme doň pančuchy tak, že varechu s namotanými pančuchami máme opretú o hranu hrnca (viď fotografia). Nastavíme si čas 20 minút, počas ktorého sa budú pančuchy vo farbe kúpať.

4

Občas pančuchy trošku nadvihneme a dáme naspäť (varecha nám nedovolí aby sme ich dali nižšie ako boli), nech sa pančuchy rovnomerne nafarbia. Po uplynutí nastaveného času (20 min.) odkrútime ďalšiu časť pančúch a ponoríme ju do farby na 5 minút.

Časť, ktorá je v hrnci naspodku bude najsýtejšia, pretože je v kúpeli najdlhšie. Poslednú časť buď necháme bielu alebo ju ponoríme do farby na 2 minúty. Voľným okom by sme mali vidieť, ako na mokrých pančuchách vzniká ombré efekt. Ak sa vám zdá, že prechod nie je moc vidieť , skúste skrátiť čas ďalšieho ponorenia alebo rozrieďte farebný kúpeľ.

5

Kúpeľ zlejeme a pančuchy prepláchneme v studenej vode. Ak si to farba vyžaduje, fixujeme ju podľa návodu na obale.

6

Gratulujeme, práve ste dokončili pančuchy s ombré efektom. Prajeme príjemné nosenie.

7