Jesenné pančuchy

Ako možno viete, naše motto znie “Ručne potláčané celonožky s nápadom” a preto sme sa rozhodli, že sa ho pokúsime preniesť aj do série článkov – návodov. Ukážeme si v nich preto, ako si môžete vytvoriť  zaujímavé, originálne a ručne potláčané vzory na vaše pančuchy (samozrejme to môže byť aj iný kus odevu) a to všetko v domácich podmienkach. Kedže máme jeseň v plnom prúde, dnes si ukážeme ako si vyrobiť  pančuchy plné lístia.

Pár užitočných rád na začiatok: dbajte, aby ste nemali zádery či iné ranky na rukách aby ste si pančuchy nepoškodili skôr ako si ich oblečiete. Hrany na predmetoch, ktoré prídu do kontaktu s pančuchami by mali byť zaoblené. Pančuchy alebo iný potláčaný textil pred nanášaním farby odchlpte pomocou lepivého valčeku.

Čo budeme potrebovať?

  • pančuchy (my sme si zvolili hrubšie bavlnené, sviežej oranžovej farby)
  • pásku na potrubie (taká lesklá a strieborná)
  • nožnice
  • vykrajovač v tvare lista (dostať v papiernictve)
  • odchlpovací valček
  • pás hrubšieho kartónu (rozmer približne 50×8 cm)
  • farbu na textil (my sme zvolili čiernu)
  • štetec

material

A teraz ku samotnému postupu.

Z lepiacej pásky si nastriháme štvorčeky. Tie musia byť dosť veľké aby sa na ne zmestil vzor, ktorý budeme vykrajovať, plus nejaký ten centimetrík naviac. Čím bude okraj väčší, tým menšie bude riziko že si pančuchy zašpiníme farbou mimo vzoru. Vykrajovačom si vytvorte nalepovacie šablónky. Tie budeme lepiť na pančuchy. Práve kvôli vykrajovaniu je potrebné použiť tvrdšiu pásku na potrubie. Jej hlavnou výhodou je, že začne lepiť až po odňatí ochranného papierika. Klasická páska by sa nám lepila na vykrajovač, trhala a výsledok by nebol taký presný. DSC_9072

Pančuchy teraz natiahneme na kartón. Čím je kartón hrubší, tým lepšie. Kedže pančuchy sú elastické, mohli by nám ho ohnúť a tým sťažiť prácu. Keď máme pančuchy nachystané, prebehneme ich odchlpovacím valčekom a odstránime tak prach prípadne iné nečistoty.

DSC_9045

DSC_9089

Vystrihnuté šablónky z lepiacej pásky nalepte na pančuchy, podľa toho kde chcete mať potlač. V tomto kroku sa fantázii medze nekladú :). Na každý kúsok potlače budeme potrebovať jednu šablónku. Teoreticky je možné použiť jednu aj na viacero potláčaní, ale tu hrozí nebezpečenstvo znečistenia pančušiek zvyškovou farbou.

DSC_9108

Štetcom “ďobkujte farbu” vrámci šablónky. (štetec so svojimi štetinkami  sa dostane aj medzi vypletené stĺpce na pančuche) Treba dávať pozor, aby sme nezašli štetcom mimo. Takáto farba sa z textilu už ťažko odstraňuje.

DSC_9124

Keď sme hotoví, necháme pančuchy a farbu voľne vyschnúť alebo vyfénujeme na miernom stupni (aby sa lepidlo z lepiacej pásky nezažralo do pančuchy). Keď je prvá strana vysušená, môžeme týmto istým spôsobom urobiť druhú stranu pančúch. Po dokončení druhej strany pančuchy oblečieme, vybehneme von a tešíme sa z originálneho odevného doplnku :)

DSC_9204_1

DSC_9191_1